Csehország részletes információk

Diplomáciai képviselet

Prága Nagykövetség 
Cím: Ul. Ceskomalínská 20. 160 00 Praha 6 
Előhívó: (420)(2)
Telefon: 33-32-44-54 
Ügyelet: 33-32-03-93
Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Forrai Kristóf 
Fax: 33-32-21-04
E-mail: huembprg@vol.cz 

Időeltolódás

Nincs

Magyarország: 12 óra
Csehország: 12 óra

Fizetőeszköz

cseh korona Csehország hivatalos pénzneme. Az 1, 2, 5, 10, 20 és 50 koronás címletű érmék léteznek, amelyek előlapján egy-egy ábra látható, valamint az érme címlete. A bankjegyeket 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 és 5000 cseh koronás címletekben adták ki.

Beutazási szabályok

- Az Európai Unió és a Schengeni Rendszer tagja, magyar állampolgárok érvényes útiokmány (személyi igazolvány, útlevél) birtokában vízummentesen utazhatnak Csehországba. A munkavállalás továbbra is előzetes engedélyhez kötött.
- Magyar állampolgárok tartózkodási engedély nélkül 90 napon túl is tartózkodhatnak Csehországba.

Vámszabályok

AZ EURÓPAI UNIÓN BELÜL UTAZÓKRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

Az Európai Unió jogszabályai biztosítják az áruk szabad mozgását a tagállamok között. Ez azt jelenti, hogy Magyarországról egy másik tagállamba történő árukivitelhez, illetve onnan Magyarországra történő árubehozatalhoz nem kapcsolódik vámeljárás. 

Az utazás során a  magáncélra (személyes használatra, ajándékba) vásárolt, nem kereskedelmi jellegű áruk kivitele és behozatal nincs korlátozva az Uniós országok között. Vannak azonban bizonyos termékek, amelyeknek az Unión belüli szállítása korlátozásokhoz illetve speciális engedélyekhez van kötve. Ilyenek pl.: a háziállat, vadászfegyver, alkohol és dohány termékek valamint a kábítószertartalmú gyógyszerek. 
 

KORLÁTOZÁSOKHOZ VAGY SPECIÁLIS ENGEDÉLYHEZ KÖTÖTT TERMÉKEK

Egyes termékek Európai Unióba, illetve harmadik országba történő kivitelére és behozataláravonatkozó speciális szabályok: 

Élelmiszer
Harmadik országból az EU területére nyers húst, hentes árut, hústartalmú élelmiszert, tej és tejtartalmú terméket vagy egyéb könnyen romlandó élelmiszert nem ajánlatos hozni, mert ezek behozatala csak a vonatkozó szigorú jogszabályok és állatorvosi ellenőrzések betartásával lehetséges. Kiutazáskor szintén nem ajánlatos magunkkal vinni ilyen jellegű termékeket, mert ez általában a harmadik országokban is szigorú feltételekhez kötöttek. Továbbá bármikor lehetnek olyan élelmiszerek, amik tiltó listára kerültek, valamilyen állatok által terjesztett betegségek terjedésének megakadályozása miatt. A kivitelről és a behozatalról is érdemes utazás előtt az adott ország diplomáciai képviseletén érdeklődni. 

Gyógyszerek
Ha az Unión belüli utazása során valaki állandó gyógyszeres kezelésre szorul, a kezelőorvos által összeírt mennyiséget viheti magával, az utazás időtartamával összhangban. A harmadik országba való utazás során is többnyire ez a szabály érvényesül, de mindeképpen érdeklődjünk erről az utazásunk előtt az adott ország diplomáciai képviseleténél. A kábítószerek és pszihotóp készítmények (nyugatók, élénkítők, és hallucinogének)  Európai Unióba való behozatala illetve kivitele külön egnegdélyezési rendszer alá tartozik. Ezzel kapcsolatban az Egészségügyi Közigazgatási és Engedélyezési Hivatal Kábítószerügyi Főosztálya ad bővebb tájékoztatást. 
 
Háziállatok
Az unión belüli utazásunk során a háziállatokat (kutya, macska, görény) csak állatútlevéllel vihetjük magunkkal. Ezt a lakóhely szerinti illetékes állatorvos állítja ki, amennyiben az állat rendelkezik a szükséges védőoltásokkal, és azonosítás végett tetoválással vagy mikrochippel. A harmadik országba való utazás előtt azonban mindig érdeklődjünk az adott ország helyi képviseleténél. Ha egy nem Uniós állampolgár érkezik egy harmadik országból az Unió tagállamainak területére, úgy a házikedvencnek az azonosításra alkalmas chip vagy tetoválás, a szükséges oltások, és az állatútlevél mellett egyszeri beutazásra szóló állatorvosi bizonyítvánnyal is rendelkeznie kell. 

Vadászati, sport célú fegyverek
Az Európai Unió területén iyen típusú fegyverek szállítása csak európai lőfegyvertatrtási engedéllyelszállíthatóak. A harmadik országba történő szállítás feltételeiről az illetékes ország diplomáciai képviselete tud felvilágosítást adni. Az Unió területén állandó lakhellyel nem rendelkező, harmadik országbeli személy a határátlépés alkalmával a vámhatóság képsviselője által kiadott (díjköteles) fegyver és lőszerkísérő igazolás alapján jogosult lőfegyverét és töltényeit vadászatra vagy sportlövő versenyre behozni, ha az itt tartózkodása nem haladja meg a 90 napot. A vadászatot és a versenyt hitelt érdemlően igazolni kell. Lőfegyver vásárlás esetén csak a rendőrség által kiadott megszerzési engedéllyel hozható be lőfegyver az EU területére. Az önvédelmi célra behozott fegyvert csak illetékes megyei rendőrfőkapitányság engedélyezheti. 
 
Jövedéki termékek
A jövedéki termékek csak kereskedelmi mennyiségben adó és vámkötelesek. A jövedéki adótörvény szerint, már kereskedelmi mennyiségnek számít: 
  • 800 db cigaretta
  • 200 db szivar
  • 400 db szivrka
  • 1000 gramm fogyasztási dohány
  • 110 liter sör
  • 20 liter köztes alkohol termék
  • 10 liter alkohol termék
  • bor és pezsgő együttesen 90 liter (ebből a pezsgő legfeljebb 60 liter lehet)
A folyékony tüzelő és fűtő anyagok valamint  10 litert meghaladó üzemanyag mennyiség adó és vámköteles. Harmadik országba általában egy karton cigarettát és az üzemanyagtartályban lévő üzemanyagot be lehet vinni, de indulás előtt mindenképpen érdeklődjünk az adott ország itteni képviseleténél.

Kulturális javak
Az Unióból való kivitel engedélyezésére a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal állít ki engedélyt.www.koh.hu 
 
Készpénz-bejelentési kötelezettség az Európai Unió külső határain
Mindenkinek, aki belép vagy elhagyja az Unió területét és 10.000 Euro vagy azt meghaladó összegű készpénz vagy kézpénzt helyettesítő eszköz van nála (értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk), a vámhatóságnak köteles erről írásban nyilatkozni. 
A nyilatkozat innen tölthető le: http://ec.europa.eu/euchascontrol
A nyilatkozatot annál a vámhatóságnál kell benyújtani, ahol belépünk illetve elhagyjuk az Unió területét. Az EU néhány tagállamában léteznek még külön ellenőrzések és nyilatkozattételi kötelezettségek, ezekről indulás előtt érdemes érdeklőrni. 
 

HARMADIK ORSZÁGBÓL AZ EU-BA ÉRKEZŐKRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK

A behozatalnak alkalmi jellegűnek kell lennie, és kizárólag az utas és családja személyes használatára vagy ajándékozás cáljából történhet. Nem az Európai Unió területéről, személyi poggyászban az alábbi áruk hozhatók be vám és adómentesen: 

Alkohol termékek és alkoholt tartalmazó italok (csak 17 éves kor betöltése után): 
  • 4 liter szőlőbor
  • 16 liter sör
  • 1 liter 22 térfogatszázaléknál nagyobb alkoholtartalmú alkohol termék vagy legalább 80 térfogatszázalék alkoholtartalmú nem denaturált alkohol termék , vagy
  • 2 liter 22 térfogatszázaléknál nem nagyobb alkoholtartalmú alkoholtermék, pezsgő vagy egyéb bor

Dohány termékek

Légi utasokNem légi utasok
200 db cigaretta vagy
100 db szivarka (darabonként 3 grammnál nem nagyobb tömegű) vagy
50 db szivar vagy
250 gramm fogyasztási dohányt
40 db cigaretta vagy
20 db szivarka vagy
10 db szivar vagy
50 gramm fogyasztási dohány
 
 
Tehát ezek a termékek (kivéve szőlőbor és sör) külön-külön jelentik az adomentességi értékhatár 100%-át, de a meghatározott mennyiséghatárok százalékos részarányainak együttes összege sem haladhatja meg a 100 százalékot. Tehát ha nem légi utas behoz 40 db cigarettát, akkor további dohánytermékekre már nincs adó és vámmentessége. De ha csak 20 db cigarettát hoz be, akkor mellette behozhat még vám és adómentesen 10 db szivarkát vagy 5 db szivart vagy 25 gramm fogyasztási dohányt. 

Egyéb áruk: 
A fenti árukon túl, légi forgalomban 430 Euro értékig, nem légi forgalomban 300 Euro értékighozható be egyéb áru adó és vámmentesen. 

Üzemanyag: 
A gépjármű tartályában lévő üzemanyag, és még legfeljebb 10 liter üzemanyag hozható be vám és adómentesen. A behozott üzemanyag nem használható más járműben, mint amiben behozták, a tartályból a mentességben részesülő személy nem távolítjahatja el vagy helyezheti át, továbbá nem ruházhatja át sem ingyen sem visszterhesen. 

Telefonhívás

Csehország hívószáma: +420

Magyar mobiltelefonról minden esetben először a 0036-ot majd a körzetszámot és a telefonszámot kell hívni, ha haza szeretnénk telefonálni.

Közlekedés

A városok és a főváros tömegközlekedéséről bátran elmondható, hogy az nagyon magas színvonalú, kulturált, megbízható és főleg –a hazaihoz képest- olcsó. A járművek tisztasága és műszaki állapota kifogástalan. Minden tömegközlekedési eszköz menetrend szerint közlekedik. Menetjegyeket a nagyobb jegypénztárakban és a sűrűn elhelyezett és kifogástalanul működő automatákból lehet vásárolni.

Prágában három metróvonal hivatott megoldani a tömegközlekedés legszámottevõbb részét. A villamosok, autóbuszok is hozzájárulnak ennek megoldásához. A Petoin-hegyre közlekedõ fogaskerekû is ide tartozik. 

Közművek

Elektromosság: 220 V

Sport és szórakozás

A hegyek ideális lehetőséget biztosítanak a túrázás és a hegymászás szerelmeseinek. Csónakázásra is van mód a Sazava folyóban. A síelés népszerû és aránylag olcsó itt.

Gasztronómia

A tipikus cseh étel a knédli sült hússal és savanyú káposztával, meg persze egy kis sörrel. Knédli van többféle is: a klasszikusnak számító zsemlyés – apróra vágott zsemlyét tesznek a tésztájába. Van a krumplis – a legközkedveltebb, továbbá a füstölt apróra vágott sertéshúst tartalmazó. A desszertek közül sok helyen kínálják a gyümölcsös knédlit, ami nem más, mint a szilvás vagy sárgabarackos gombóc cseh megfelelője, nem cukros zsemlyemorzsába görgetik, mint magyarhonban sok helyütt, hanem túróval és porcukorral szórva szolgálják fel. Az almásrétes ugyanolyan közkedvelt, mint Magyarországon. Meg kell még mindenképpen említeni, hogy a cseh konyha sok lisztet használ, a levesek is sűrűk, viszont ha a legfinomabbat akarjuk megkóstolni, válasszuk a nevesincs levest, vagy más néven a Kulajdát, vagy a Kyselot, a savanyú kenyérlevest.
Mint mindenütt másutt Közép-Európában, a cseh kulináris szokásokra is az a jellemző, hogy viszonylag kevés, ám kitűnő alapanyagot használnak fel, és az a céljuk, hogy felkészítsék a szervezetet a kemény munkára és a hideg telek átvészelésére. A sertéshús az első (vepr), a marhahús (hovezí maso), a borjú (telecí maso), a csirke (kure), a liba (hus) és a kacsa (kachna) előtt. A halételek jobbára a pisztrángra (pstruh) és a pontyra (kapr) korlátozódnak. Zavarba ejtően sokfajta liszt van, és sok helyütt termesztenek cukorrépát is, a sütemények, édességek és a török kávé cukorszükségletének kielégítésére.
A másik nemzeti gasztro-jellegzetesség a sör. Bárhová megyünk az országban, bárhol találni fogunk olyan helyet, ahol a megfelelő pénz kifizetésének fejében egy korsó finoman gyöngyöző habos folyékony kenyeret tesznek elénk. Ezt bizonyítja az is, hogy Csehországban az egy főre eső évi sörfogyasztás eléri a 157 litert, és ebben a csehek világelsők. A leghíresebb cseh sörök a következők: Pilzner Urquell, Staropramen, Litovel, Krusovice, Gambrinus, Budvar stb.

Dohányzás

Csehországban vannak dohányzó éttermek, teljes mértékben nemdohányzó éttermek és olyanok, melyekben a nemdohányzók számára elkülönített tér van (ez a leggyakoribb) vagy az étteremben ebédidőben tilos a dohányzás.

Teljes mértékű dohányzási tilalom van a zárt nyilvános helyeken, a közlekedési eszközökben, a közúti, vasúti és városi tömegközlekedésben a fedett peronokon, fedett megállóban és várótermekben.

Egészségügy

A magyar állampolgárok a magyarországi lakóhely szerint illetékes Megyei Egészségbiztosítási Pénztár által kiállított E111-es számú nyomtatvány alapján részesülhetnek a szükséges egészségügyi ellátásban. Javasoljuk, hogy kössön megfelelő utazási biztosítást annak érdekében, hogy betegség, baleset esetén szélesebb körben részesülhessen ellátásban, illetőleg kártérítésben.

Csehországban vannak állami és magán egészségügyi létesítmények. Többségüknek van szerződésük biztosítótársaságokkal egészségügyi ellátás nyújtására és a biztosított személyeknek- Európai egészségbiztosítási kártyával rendelkező EU állampolgároknak - csak a szükséges gyógykezelést nyújtják a törvények által előírt önerő fizetése mellett.

Gyógyszertárak

Az influenza vagy megfázás elleni gyógyszerek és hasonló készítmények vény nélkül vásárolhatók. Más gyógyszerek esetében a vásárláshoz orvos által kiállított vény szükséges.

Szokások

Borravaló


Az éttermekben borravalót szoktak adni – főleg a nyújtott szolgáltatásokkal való elégedettség jeleként. A szokás az, hogy a pincér hozza a számlát és elmegy. Amikor másodszor jön, Öntől függ, hogy közli-e vele milyen összeget kíván fizetni. A másik lehetőség a számla pontos összegét fizetni és a borravalót az asztalon hagyni. A borravaló gyakran a fogyasztás 10 százaléka.

Ünnepek

Január 1. - Független Cseh Állam Megújulásának Napja - Újév
Változó - Húsvét Hétfő
Május 1. - A Munka Ünnepe
Május 8. - A Felszabadulás Napja (1945)
Július 5. - Cyrill és Metod Napja- a Szláv Kereszténység Ünnepe
Július 6. - Hus János Mártírhalálának Napja (1415)
Szeptember 28. - A Cseh Állam Napja
Október 28. - A Független Csehszlovákia Kikáltásának Napja (1918)
November 17. - Küzdelem a Szadabságért és a Demokráciaért
December 24. - Karácsony Éjjele
December 25. - Karácsony
December 26. - Szt. István Napja

Kedvezmény kártyák

NEMZETKÖZI DIÁKIGAZOLVÁNY

A diákok egy-egy külföldi utazás során nagy kedvezményeket érhetnek el az ISIC nemzetközi diákigazolvánnyal, ezért mindenképpen érdemes kiváltani. Jelenleg több mint 30.000 elfogadóhelyen használhatod több mint 100 országban.

Fontosabb kedvezmények, lehetőségek:

  • külföldön a segítségével tudod igazolni, hogy diák vagy,
  • aktiválás után telefonkártyaként, valamint internetezéshez is használhatod
  • az UNESCO világörökségi listáján szereplő műemlékeket kedvezménnyel látogathatod (ez akár 20-50 % is lehet),
  • utazási kedvezmények járnak vele (repülőjegyre, országon belüli utazásokra),
  • ingyenes segítségnyújtásra és tanácsadásra is jogosít.

Mindezeken kívül múzeumok, diákszállások, éttermek stb. is adnak kedvezményeket a kártya birtokosának. 
 
Az igazolvány kiváltható irodánkban, 12 éves kor felett, melyhez érvényes magyar oktatási intézmény által kiállított nappali tagozatos diákigazolványra és 1 db igazolványképre van szükség. Az elkészítés ideje kb. 5-10 perc. 

Ára: 2.600 Ft
Ennek érvényességi ideje egy év.
 
 

PRÁGA KÁRTYA

A Prága Kártya irodánkban is megvárásolható!
Ha prágai  szállását irodánkban foglalja le, 3 napos felnőtt Prága Kártyát vásárolhat hozzá irodánkban!
Bő kínálatú, kedvező árfekvésű prágai szállásajánlatunkban biztosan mindenki megtalálja a magának megfelelőt.
Prága Kártya ára: 12.100 Ft/fő 
(amennyiben szállását nem nálunk foglalja le, úgy irodánk a kártya megvételekor 2000 Ft/fő kezelési költséget számít fel)
Prága nevezetességeit ingyenesen, vagy jelentős kedvezénnyel látogathatja meg! 3 nap alatt lehetőség nyílik Prága legfontosabb történelmi műemlékeinek megtekintésére, a 4 legfontosabb városnegyede (Óváros, Újváros, Kisoldal és Hradzsin) mindegyikében felhasználható a kártya. Mivel a belépők Prágában nem olcsóak, a kártyával jelentős összeget takaríthat meg.
 

A PRÁGA KÁRTYA SZOLGÁLTATÁSAI

  • 3 napig érvényes ingyenes belépési lehetőség Prága 50 nevezetességébe, valamint számos egyéb 10, 15, 20, 25, 33 vagy akár 50 % kedvezménnyel meglátogatható törétenelmi műemlék
  • csaknem 100 oldalas színes kiadvány információkkal, képekkel és térképekkel
A kedvezményes kuponok az alábbi intéznményekben használhatók fel (az árak és helyszínek tájékoztató jellegűek): 
 
ITT LESZ EGY TÁBLÁZAT!